niedziela, 10 czerwca 2012

Jaką startegię mają polscy sprzedawcy (końcowi) akumulatorów ?

Z ekonomicznego punktu widzenie strategii brak?
Niby tak to wygląda jednak strategi jest bardzo prosta, sprzedawać jak najtaniej, tylko czy sprzedających na to stać?
Jeśli wynika to z rachunku ekonomicznego to ok, lub strategi zdobycia rynku i dobicia konkurencji - tyle tylko że ta strategia nie mam sensu bo konkurencja zawsze odradza się jak feniks z popiołów.

Oto przykład, większość hurtowni na centre udziela rabatu na poziomie 40-43%, weźmy i prześledźmy to na przykładzie Centry Futury CA722 cena detaliczna 571,98zł - 43% = 303,15zł
Są hurtownie które mogą to sprzedać w cenie 282zł - nie jest to jednak reguła lecz bardzo rzadki przypadek (info dla ludzi z branży mam na myśli potentata z Wrześni).

A teraz jak to kupić tanio?
Otóż po polsku, wchodzisz na Allegro, wpisujesz CA722 i znajdujesz cenę już 295zł (tu), od Krakowskiej firmy. Nie zapominajmy o 3% owej prowizji allegro i prowizji za wystawienie.

Ile na tym marży?
Jeśli Futurkę CA722 kupię u mojego standardowego dostawcy do jestem w plecy -8,15zł i 8,85zł prowizji. Sumując gdybym chciał się podpiąć pod bycie najtańszym na Futurce straciłbym na każdej -17zł.

Jeśli Futurkę CA722 kupię we Wrześni to na sprzedaży zarobię 13zł - minus prowizja blisko 9zł = Miałbym Zysk brutto 4zł !!! - 23% VAT - 19% PIT
Zysk netto wynosił by niewiele ponad 2zł rentowność transakcji 0,75%

Nie uwzględniam tu kosztów transakcji itp.

Gdyby brać pod uwagę rachunek ekonomiczny to cena takiego akumulator winna oscylować w granicach 380zł - 450zł w zależności od kosztów własnych firmy, sposobu dystrybucji, kosztów własnych oraz strategii na rozwoju sprzedawcy.

Na własnym przykładzie sprzedaję tan akumulator za 400zł CA722 (link do mojego sklepu internetowego e-moto.pl z akumulatorami tu).


Aby nie być źle odebranym, nie roszczę sobie praw do oceny kogokolwiek za to co sprzedaje, gdzie i za ile.
Niech każdy działa jak uważa niemniej jednak dobrze by było abyśmy mogli nie "rżnąć się ceną" a jakością obsługi, serwisem, dostępnością i całą resztą - przykłady ?

eBay Angielski, czy eBay Niemiecki w który ceny mają niewielkie rozpiętości a sprzedawca stara się być w czymś lepszy od innych, a cena w tej walce jest poza pierwszą trójką warunków decydujących o wartości oferty.

pozdrawiam
Robert Mazurek
e-moto.pl