środa, 23 stycznia 2013

Elastyczne akumulatory.

Elastyczne smartfony, tablety i czytniki e-booków to przyszłość, o której marzą największe firmy z branży, między innymi LG, Samsung czy Nokia.
Obecnie żadnego problemu nie stanowi wyprodukowanie giętkiego wyświetlacza zapewniającego tak samo dobrą jakość obrazu jak tradycyjne panele, jednak to dopiero pierwszy i w dodatku tylko niewielki krok w stronę stworzenia telefonu, który da się owinąć wokół nadgarstka lub tabletu zwijanego w rulon.
W ostatnich kilku dniach dwa niezależne zespoły zaprezentowały prototypy elastycznych akumulatorów, które mogą przybliżyć pojawienie się takich urządzeń na rynku.

Grupa badaczy Narodowego Instytutu Nauki i Technologii Ulsan, działająca pod kierownictwem profesora Lee Sang-Young, opracowała prototyp giętkiego akumulatora litowo-jonowego, który da się wytwarzać techniką odciskania wzoru (ang. imprinting).
Zamiast ciekłego elektrolitu wykorzystywanego w popularnych bateriach, Koreańczycy użyli żelu polimerowego z cząsteczkami tlenku glinu. Substancja może zostać nałożona na elastyczne podłoże, zachowując przy tym wszystkie swoje właściwości.