poniedziałek, 17 marca 2014

Światowe Firmy 2013

Instytut Nowoczesnego Biznesu przyznał 1247 przedsiębiorstwom tytuł „Światowej Firmy 2013”. W gronie 29 firm z Poznania, mieszcząc się wśród pierwszych 400 wyróżnionych przedsiębiorstw, znalazł się Exide Technologies S.A.

Tytuł „Światowa Firma 2013” przysługuje przedsiębiorstwom, których wartość eksportu w latach 2010-2012 była większa niż 10 mln zł, które posiadały dodatni wynik finansowy netto w 2012 r. oraz dodatni kapitał własny w 2012 r. Na podstawie danych o polskim eksporcie w latach 2010, 2011 i 2012, udostępnionych przez Krajowy Rejestr Sądowy i Urzędy Celne, wywiadownia gospodarcza InfoCredit wyłoniła 1247 wiodących przedsiębiorstw. Aby znaleźć się w zestawieniu sporządzonym przez Instytut Nowoczesnego Biznesu, wytypowane spośród 20 tysięcy największych polskich eksporterów firmy musiały spełniać wszystkie wymagane kryteria.

cały tekst czytaj w portalu AkuBiz.biz
http://www.akubiz.biz/artykul,121,swiatowe-firmy-2013

Fotowoltaika alternatywą dla wysokich cen energii elektrycznej

Codziennie cieszy pięknym wschodem i zachodem. Jednak słońce ma nie tylko wizualny wpływ na nasze życie. To również ogromny potencjał energetyczny, który można wykorzystać chociażby do produkcji prądu. Pozwala na to wykorzystanie modułów fotowoltaicznych. Niestety - bezpośrednia produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem paneli w Polsce ma wciąż marginalne znaczenie.

Energię słoneczną wykorzystuje się przeważnie jako źródło ciepła do podgrzewania wody użytkowej i technologicznej, powietrza w suszarniach, podłoża w szklarniach oraz ogrzewania budynków. Służą do tego kolektory słoneczne, których nie należy mylić z modułami fotowoltaicznymi. Te drugie wykorzystuje się do produkcji prądu. W Polsce ogniwa fotowoltaiczne najczęściej wykorzystywane są do zasilania urządzeń o małych mocach, w miejscach o utrudnionym dostępie do sieci energetycznej. Są to zazwyczaj: sygnalizacja drogowa, lampy oświetleniowe, systemy zasilania awaryjnego czy przekaźniki telekomunikacyjne.

cały tekst czytaj  w portalu AkuBiz.biz
http://www.akubiz.biz/artykul,122,fotowoltaika-alternatywa-dla-wysokich-cen-energii-elektrycznej