poniedziałek, 31 marca 2014

Orzeł nie może, czyli etyka w biznesie

Zauważam z kronikarskiego obowiązku, że kilka dni temu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o bateriach i akumulatorach. Ale proszę się nie obawiać tekst będzie o manipulacji, a nie przetapianiu ołowiu.

Zdziwiłem się, że nikt tej arcyważnej ustawy nawet nie zauważył. A jeszcze rok temu prasa, radio, telewizja, eksperci, naukowcy i jeden były wiceminister spraw wewnętrznych zapewniali, że gdy rząd zluzuje zapisy ustawy i pozwoli małym zakładom skupować złom ołowiowy to dzieci nasze będą umierać na ołowicę, a środowisko zginie. Że grozi nam bomba ołowiowa sto razy gorsza od atomowej, że kwas solny popłynie strumieniami, a w lasach zamiast grzybów wyrosną plastikowe obudowy akumulatorowe. No to dlaczego skoro ten nieludzki rząd wprowadza ustawę, która może nas uśmiercić nikt w tej sprawie ani piśnie.
cały tekst czyta  w portalu AkuBiz.biz
http://www.akubiz.biz/artykul,128,orzel-nie-moze-czyli-etyka-w-biznesie

sobota, 29 marca 2014

Wieści z Poznańskich targów MOTOR SHOW 2014

Na tegorocznych Poznańskich targach MOTOR SHOW 2014, akumulatory pojawiły się jedynie na stoisku firmy Lontex (akumulatory marki LOXA) oraz na stoisku firmy Elta (akumulatory marki LUCAS).

cały tekst w portalu AkuBiz.biz
http://www.akubiz.biz/artykul,127,wiesci-z-poznanskich-targow-motor-show-2014

wtorek, 25 marca 2014

Poradnik: jak kupić akumulator do motocykla?

Pierwsze zwiastuny wiosny zachęcają do zdjęcia płachty z motocykla. Może się jednak okazać, że zanim znów wyjedziemy na drogę, konieczny będzie zakup nowego akumulatora. Niestety na internetowych forach można znaleźć wiele mylących i błędnych informacji dotyczących tego zagadnienia – dlatego też Exide Technologies przygotował skrócony poradnik na ten temat.

Żelowa niepewność
Jedna z najczęstszych porad, jaką można znaleźć w Internecie, głosi, że do motocykla najlepszy jest akumulator żelowy. „Niestety kwestia dotycząca akumulatorów żelowych nie jest taka prosta” – tłumaczy Krzysztof Najder z firmy Exide Technologies S.A. „Problemów nastręcza już sam przymiotnik «żelowy». Normy nie precyzują niestety konstrukcji akumulatora, w którym elektrolit jest unieruchomiony ” – dodaje.
Eksperci z branży są zgodni – akumulator żelowy to taki, którego elektrolit został zagęszczony żelem krzemionkowym. Taka operacja powoduje znaczne polepszenie parametrów akumulatora pod względem pojemności, maksymalnej głębokości rozładowania oraz zakresu kątów przechyłu, w jakich akumulator może pracować. Podobne efekty daje zastosowanie technologii AGM, polegającej na „uwięzieniu” elektrolitu we włóknie szklanym. I choć AGM również polepsza parametry akumulatora, to zastosowanie tej technologii nie sprawia, że akumulator staje się „żelowym” – choć informacja na opakowaniu może świadczyć o czymś zupełnie innym. 
cały tekst czytaj w portalu AkuBiz.biz

poniedziałek, 24 marca 2014

Akumulatory litowo-powietrzne

Naukowcy z MIT i Sandia National Laboratory dokonali długo oczekiwanego postępu w badaniach nad akumulatorami litowo-powietrznymi. Ich badania dały wgląd w reakcje elektrochemiczne, które zachodzą, w trakcie ładowania akumulatorów.

Zgodnie z rokowaniami i obietnicami akumulatory litowo-powietrzne będą miały 5 do 10 razy większą pojemność niż tradycyjne akumulatory litowo-jonowe, nic więc dziwnego, że wielu naukowców upatruje w nich szansę uczynienia niszowego jak dotąd rynku pojazdów elektrycznych (opartego na litowo-jonowych akumulatorach) bardziej znaczącym segmentem przemysłu  automotoryzacyjnego.  

Pojazdy elektryczne to ciągle chwytliwy temat dla gazet. Niedawno Tesla Model S, pomimo długiego czasu ładowania i akumulatora zdolnego do zasilenia samochodu elektrycznego na odległość zaledwie 425 km, wygrał najważniejsze wyróżnienie Consumer Reports przyznawane automobilom.

cały tekst czytaj w portalu AkuBiz.biz
http://www.akubiz.biz/artykul,125,akumulatory-litowopowietrzne

środa, 19 marca 2014

Kara dla ZAP Sznajder Batterien za złe składowanie związków ołowiu

100 tys. zł kary ma zapłacić spółka ZAP Sznajder Batterien za niezgodne z prawem składowanie związków ołowiu - podała Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Spółka zapowiada odwołanie od decyzji do Generalnego Inspektora.
"Spółka została ukarana za niezgodne z posiadanym pozwoleniem przetwarzanie i magazynowanie związków ołowiu i tym samym doprowadzenie do zanieczyszczenia środowiska"- powiedziała Sabina Kirson zastępca dyrektora WIOŚ w Olsztynie
Wiceprezes Konrad Sznajder przyznał PAP, że związki ołowiu na terenie hal zamiast w metalowych pojemnikach były przechowywane w grubych workach plastikowych.
cały tekst czytaj w portalu AkuBiz.biz

wtorek, 18 marca 2014

7 najczęściej powtarzanych mitów na temat akumulatorów samochodowych

Jak nasz tryb jazdy wpływa na sprawność akumulatora? Czy akumulatory żelowe rzeczywiście są najlepsze? Czy warto wybierać akumulatory o większej pojemności? Przedstawiamy 7 mitów o akumulatorach samochodowych i z pomocą eksperta portalu Akumulator.pl wyjaśniamy, dlaczego niektóre z nich mogą być bardzo niebezpieczne…
cały tekst czytaj w portalu AkuBiz.biz

poniedziałek, 17 marca 2014

Światowe Firmy 2013

Instytut Nowoczesnego Biznesu przyznał 1247 przedsiębiorstwom tytuł „Światowej Firmy 2013”. W gronie 29 firm z Poznania, mieszcząc się wśród pierwszych 400 wyróżnionych przedsiębiorstw, znalazł się Exide Technologies S.A.

Tytuł „Światowa Firma 2013” przysługuje przedsiębiorstwom, których wartość eksportu w latach 2010-2012 była większa niż 10 mln zł, które posiadały dodatni wynik finansowy netto w 2012 r. oraz dodatni kapitał własny w 2012 r. Na podstawie danych o polskim eksporcie w latach 2010, 2011 i 2012, udostępnionych przez Krajowy Rejestr Sądowy i Urzędy Celne, wywiadownia gospodarcza InfoCredit wyłoniła 1247 wiodących przedsiębiorstw. Aby znaleźć się w zestawieniu sporządzonym przez Instytut Nowoczesnego Biznesu, wytypowane spośród 20 tysięcy największych polskich eksporterów firmy musiały spełniać wszystkie wymagane kryteria.

cały tekst czytaj w portalu AkuBiz.biz
http://www.akubiz.biz/artykul,121,swiatowe-firmy-2013

Fotowoltaika alternatywą dla wysokich cen energii elektrycznej

Codziennie cieszy pięknym wschodem i zachodem. Jednak słońce ma nie tylko wizualny wpływ na nasze życie. To również ogromny potencjał energetyczny, który można wykorzystać chociażby do produkcji prądu. Pozwala na to wykorzystanie modułów fotowoltaicznych. Niestety - bezpośrednia produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem paneli w Polsce ma wciąż marginalne znaczenie.

Energię słoneczną wykorzystuje się przeważnie jako źródło ciepła do podgrzewania wody użytkowej i technologicznej, powietrza w suszarniach, podłoża w szklarniach oraz ogrzewania budynków. Służą do tego kolektory słoneczne, których nie należy mylić z modułami fotowoltaicznymi. Te drugie wykorzystuje się do produkcji prądu. W Polsce ogniwa fotowoltaiczne najczęściej wykorzystywane są do zasilania urządzeń o małych mocach, w miejscach o utrudnionym dostępie do sieci energetycznej. Są to zazwyczaj: sygnalizacja drogowa, lampy oświetleniowe, systemy zasilania awaryjnego czy przekaźniki telekomunikacyjne.

cały tekst czytaj  w portalu AkuBiz.biz
http://www.akubiz.biz/artykul,122,fotowoltaika-alternatywa-dla-wysokich-cen-energii-elektrycznej

środa, 12 marca 2014

NOWY PRODUKT - TESTER AKUMULATORÓW

Tester przeznaczony do pomiaru akumulatorów kwasowych o napięciu 6V / 12V oraz pojemności od 30Ah do 250Ah. Tester umożliwia pomiar napięcia spoczynkowego oraz napięcia pod obciążeniem, pomiary dokonywane testerem są zbliżone do pomiarów przy rozruchu silnika. Przyrząd umożliwia obciążenie akumulatora prądem 200 lub 400A przy czasie pomiaru rzędu 10 sekund.
Tester posiada dodatkową funkcję pomiaru prądu od 2mA do 25A, przy tej funkcji można sprawdzić przepływ prądu przez wszystkie odbiorniki w pojeździe oraz sprawdzić który odbiornik pobiera zbyt duży prąd lub czy jest upłynność prądu przy wyłączonych odbiornikach.
cały tekst czytaj w portalu AkuBiz.biz

środa, 5 marca 2014

Opinia SPIAB w sprawie nowelizacji ustawy o bateriach

Opinia Stowarzyszenia Producentów i Importerów Akumulatorów i Baterii w Polsce w sprawie nowelizacji ustawy o bateriach i akumulatorach dla portalu AkuBiz.biz (z 5 marca 2014):

Po zapoznaniu się z treścią projektu nowelizacji ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach Stowarzyszenie Producentów i Importerów Akumulatorów i Baterii w Polsce (SPIAB) stwierdza, że celem jest zachowanie obecnego modelu postępowania z odpadami w postaci zużytych akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych.
Obowiązujący system zwrotu zużytych akumulatorów przy zakupie nowego, stymulowany opłatą depozytową, jest efektywny i powoduje zwrot zużytych akumulatorów na poziomie prawie 100%.

cały tekst czytaj w portalu AkuBiz.biz

sobota, 1 marca 2014

Tesla chce wybudować wielką fabrykę akumulatorów

To ma być "gigafabryka" – zapowiedział założyciel Tesli Elon Musk. Producent samochodów elektrycznych szuka lokalizacji i pieniędzy na budowę zakładu, który będzie produkował akumulatory do napędu swoich pojazdów.
Koszt inwestycji to co najmniej 1,6 miliarda dolarów, choć szacunki niektórych analityków mówią nawet o 2 mld lub wręcz 5 mld dol. Taki kapitał próbuje właśnie pozyskać Musk. Według niego inwestycja się zwróci. Posiadanie własnych zakładów pozwoli na obniżenie kosztów montażu i umasowienie produkcji. Według Tesli do 2020 roku "gigafabryka" ma produkować więcej baterii litowo-jonowych niż wynosiła ich cała światowa produkcja w 2013 roku. Pozwoli to kalifornijskiej firmie na zwiększenie produkcji z 24 tys. sztuk aut w ubr. do 100 tys. w roku 2018. Oferowane pojazdy mają też być tańsze, bo firma chce jak najszybciej wejść na rynek z masowym samochodem w przedziale 30-40 tys. dolarów. Obecnie cena podstawowego modelu Tesla S zaczyna się od 69 tys. dolarów. Auto może przejechać bez doładowania ok. 320 kilometrów.
cały tekst czytaj w portalu AkuBiz.biz