sobota, 26 stycznia 2013

Diamenty FORBESA 2013 - aku branży.

Dodatkiem do najnowszego miesięcznika Forbes (2/2013) jest coroczny raport Diamenty Forbesa 2013 w który znalazło się 2óch polskich producentów akumulatorów.

Analizy dokonano na podstawie bilansu firm za rok 2011r., złożonych do Krajowego Rejestru Sądowego do 14 lipca 2012r.

Według ogólnopolskiego rankingu przedsiębiorstw o obrotach 50-250 mln.:
miejsce 213 - PPUH AUTOPART Jacek Bąk Spółka zoo 
Obrót netto            130,5 mln pln netto
zysk netto                  1,8 mln pln netto
wzrost wartości:       31,57 %  (przeciętna za 2009-2011)

miejsce 299 - LOXA Spółka zoo 
Obrót netto              51,5 mln pln netto
zysk netto                  3,1 mln pln netto
wzrost wartości:       25,29 %  (przeciętna za 2009-2011)

czwartek, 24 stycznia 2013

Prośba o opinię - tekst skierowany do dystybutorów akumulatorów.

Witaj,

Potrzebujemy Twojej opinii na temat preferencji klienta w zakupie akumulatora taniego czy droższego a 
lepszego.

Jak z pewnością wiesz aby tanio produkować trzeba na czymś oszczędzać - niestety najczęściej na jakości.

Czy Twoi klienci wolą dołożyć i kupić lepszy czy szukają tanizny ?

Oto przykład:

tania 45ah 170 zł brutto detal (fire ball)
dobra 44ah 220 zł brutto detal (cb442) centra plus

tania 74ah 280 zł 
brutto detal (fire ball)
dobra 74ah 350 zł 
brutto detal (cb740) centra plus

Potrzebujemy informacji bezpośrednio z rynku (do Ciebie), proszę o kilka słów odpowiedzi, odnośnie tendencji w zakupach Twoich klientów.


środa, 23 stycznia 2013

Elastyczne akumulatory.

Elastyczne smartfony, tablety i czytniki e-booków to przyszłość, o której marzą największe firmy z branży, między innymi LG, Samsung czy Nokia.
Obecnie żadnego problemu nie stanowi wyprodukowanie giętkiego wyświetlacza zapewniającego tak samo dobrą jakość obrazu jak tradycyjne panele, jednak to dopiero pierwszy i w dodatku tylko niewielki krok w stronę stworzenia telefonu, który da się owinąć wokół nadgarstka lub tabletu zwijanego w rulon.
W ostatnich kilku dniach dwa niezależne zespoły zaprezentowały prototypy elastycznych akumulatorów, które mogą przybliżyć pojawienie się takich urządzeń na rynku.

Grupa badaczy Narodowego Instytutu Nauki i Technologii Ulsan, działająca pod kierownictwem profesora Lee Sang-Young, opracowała prototyp giętkiego akumulatora litowo-jonowego, który da się wytwarzać techniką odciskania wzoru (ang. imprinting).
Zamiast ciekłego elektrolitu wykorzystywanego w popularnych bateriach, Koreańczycy użyli żelu polimerowego z cząsteczkami tlenku glinu. Substancja może zostać nałożona na elastyczne podłoże, zachowując przy tym wszystkie swoje właściwości.



wtorek, 15 stycznia 2013

Jak sprzedać zużyte akumulatory?

Czy dokonując sprzedaży zużytych akumulatorów polskiej firmie utylizacyjnej sprzedawca obowiązany będzie do wystawienia faktury VAT?

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., 
Tomasz Kolarczyk, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Dostępny pod linkiem: tu



Ile prawdy jest w plotkach o Jenox'ie?

Z kilku źródeł dobiegły nas słuchy o planach sprzedaży zakładu produkującego akumulatory JENOX.  Ile w tym prawdy? Pewno kilka ziarenek, niemniej jednak mamy nadzieję że potencjalny nabywca nie "zaora" takiego zakładu a postawi na jego rozwój którego założyciele byli pionierami polskiego biznesu akumulatorowego. W polskich rękach z liczących się zakładów produkujących akumulatory rozruchowe pozostały ZAP-SZNAJDER SA, AUTOPART SA, JENOX AKUMULATORY SPZOO oraz LOXA SPZOO.

W oczekiwaniu na rozwój wydarzeń, niechaj plotki pozostaną plotkami a "niewidzialna ręka rynku" i tak zrobi swoje.
Poza tym plotki o upadku polskich (różnych) producentów co jakiś czas słychać - zwłaszcza od "nie najlepiej" poinformowanych przedstawicieli handlowych.

Akumulatory Jenox można nabyć w następujących miejscach: mapa

Liczymy że Jenox nadal będzie ważnym polskim producentem akumulatorów, trzymamy kciuki.

poniedziałek, 14 stycznia 2013

Okradł 23 auta z akumulatorów.


Za kradzież z włamaniem odpowie 31-letni mieszkaniec Świebodzic. Mężczyzna włamał się do 23 samochodów, z których skradł akumulatory.

Kryminalni z Komisariatu Policji II w Wałbrzychu otrzymali informację o 23 włamaniach do samochodów, z których skradziono akumulatory. Wartość strat pokrzywdzeni oszacowali na kwotę blisko 10 tysięcy złotych. Jednak niedługo sprawca pozostawał bezkarny. Policjantom udało się go szybko zatrzymać. Złodziejem elementów wyposażenia samochodów okazał się 31-letni mieszkaniec Świebodzic. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i przyznał się do winy. Skradzione mienie zdążył już sprzedać. Podejrzanemu grozi teraz kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

źródło: Tygodnik Wałbrzyski

piątek, 11 stycznia 2013

Akumulatory uziemiły Dreamlinera - ciekawe czyjej Produkcji ?

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) nakazała wszechstronny przegląd najważniejszych systemów Boeing 787 Dreamliner po wycieku paliwa i pożarze, do których doszło w tym tygodniu
FAA podała, że przegląd będzie dotyczył projektu oraz procesów produkcji i montowania maszyny.

We wtorek na lotnisku w Bostonie, w Dreamlinerze Japan Airlines, który przyleciał z Tokio, wkrótce po wylądowaniu zauważono dym. Okazało się, że wybuchł niewielki pożar, spowodowany przegrzaniem się akumulatora w pomocniczym systemie zasilania samolotu.

Ciekawe czyja to produkcja ?

środa, 9 stycznia 2013

Wzrost cen Prostowników i Ładowarek firmy Stef-Pol.

Firma Stef-Pol producent Prostowników i Ładowarek zapowiedział korektę cen w górę. Prostowniki i Ładowarki zdrożeją o około 3%.
Jak podaje producent przyczyny podwyżki należy upatrywać w wzroście cen materiałów stosowanych do produkcji (miedź, stal, cyna, tworzywo).

sobota, 5 stycznia 2013

Styczeń 2013 przynosi podwyżki cen akumulatorów.

W zależności od producenta podwyżki będą w zakresie 3-8%. Przyczyną zmian są wzrosty ceny ołowiu na London Metal Exchange. (www.lme.com)
Zmiany cen dotyczą wszystkich producentów - to dobra wiadomość dla równowagi rynkowej,
ale mogą nie być to ostatnie zmiany jak wynika z informacji od producentów - to zła wiadomość.


Kilku producentów dokonało zmian już w październiku 2012, kiedy to znacząca część dystrybutorów akumulatorów była już zatowarowana na sezon zimowy, tak między innymi stało się z akumulatorami marki Varta.
Pierwsze realne zmiany w cenach odczujemy najdalej z początkiem lutego 2013.

Dla zobrazowania - poniżej wykres ołowiu na LME za ostatni rok. Ostatni kwartał zmiana w górę niemal 500 usd na jednej tonie, co daj 25% zmianę ceny w tym czasie.


price_charts_director.asp.png



















czwartek, 3 stycznia 2013

Sód zamiast litu


Od kilku lat eksperci coraz bardziej interesują się bateriami litowo-tlenowymi. Tego typu urządzenia są o tyle atrakcyjne, że ich teoretyczna gęstość energetyczna, wynosząca około 3458 Whkg-1, jest zbliżona do gęstości energetycznej benzyny. Problem jednak w tym, że baterie litowo-powietrzne są urządzeniami jednorazowego użytku, większości z nich nie można powtórnie ładować.
Dopiero w 2011 roku odkryto, dlaczego tak się dzieje, dzięki czemu możliwe było wprowadzenie pewnych udoskonaleń, takich jak np. złote elektrody, co pozwoliło na powtórne ładowanie baterii. Jednak systemy takie wciąż cierpią na poważne przypadłości, jak niewielka efektywność czy olbrzymie nadnapięcie, prowadzące do utraty energii w postaci ciepła.
Profesor Jürgen Janek i doktor Philipp Adelhelm z Justus-Liebig-University w Gießen proponują zastąpienie litu sodem. Niemieccy uczeni wykazali, że w urządzeniach sodowo-powietrznych nie dochodzi do degeneracji elektrolitu, zatem możliwe jest ich ładowanie, oraz nie ma problemów z wydajnością. Dzieje się tak, gdyż lit i sód są podobne pod względem chemicznym, ale w różny sposób reagują z tlenem. Lit tworzy z nim wysoce niestabilny LiO2, który szybko zmienia się w Li2O2. Tymczasem sód tworzy z powietrzem NaO2, a jako że jest on bardziej stabilny, całą reakcję można odwrócić podczas ładowania.
Uczeni za pomocą różnych technik, w tym spektroskopii ramanowskiej i rozpraszania promieni X dowiedli, że podczas rozładowywania systemu sodowo-powietrznego powstaje NaO2, a podczas ładowania sód i tlen zostają rozdzielone i cały cykl można powtórzyć.
Niestety akumulatory sodowo-powietrzne mają też pewne ograniczenia. Ich teoretyczna gęstość energetyczna wynosi 1605 Whkg-1. To znacznie więcej niż w przypadku urządzeń litowo-jonowych, ale i znacznie mniej niż w litowo-powietrznych. Ponadto pojemność akumulatorów sodowo-powietrznych błyskawicznie spada. Po zaledwie ośmiu cyklach ładowania/rozładowywania przechowują bardzo mało energii. Obecnie naukowcy starają się znaleźć czynnik odpowiadający za tak szybką degradację tego systemu.
Akumulatory sodowo-powietrzne mają jednak tak wiele zalet, że badania nad nimi będą trwały. Jedną z nich jest niewielkie nadnapięcie, które jest nawet czterokrotnie mniejsze niż występujące w rozwiązaniach litowo-jonowych i litowo-powietrznych. To oznacza niewielkie straty energii. Ponadto sód to jeden z najobficiej występujących pierwiastków. Jest go znacznie więcej niż litu.
Uzyskane przez nas wyniki są ważne także z innego punktu widzenia. Synteza NaO2 jest bardzo trudna. Do jej przeprowadzenia potrzebne są wysokie ciśnienie, wysoka temperatura i długi czas rekakcji. W naszym systemie NaO2 powstaje natychmiast w temperaturze pokojowej i przy zwykłym ciśnieniu atmosferycznym. Być może także inne związki chemiczne można będzie syntetyzować w ten sposób - mówi Adelhelm.

źródło: kopalniawiedzy.pl

środa, 2 stycznia 2013

Nowy odsłona strony www producenta akumulatorów Jenox.

Kilka tygodni temu w sieci pojawiła się nowa strona www polskiego producenta akumulatorów z Chodzieży firmy Jenox.
Strona dostępna jest pod adresem www.jenox.com.pl .
W porównaniu do poprzedniej ta strona jest "o czymś", tzn jest czytelną wizytówką firmy, prezentacją produktów. Producent zadbał aby można było przez jego stronę dobrać odpowiedni akumulator samochodu.
Producenta można było w końcówce roku dostrzec w reklamach w portalu handlowym allegro.pl