środa, 5 lutego 2014

Jak zadbać o akumulator zimą radzi Dr Eberhard Meissner

Zimne i wilgotne miesiące to trudny czas dla akumulatorów samochodowych. Dlaczego tak jest i na co konkretnie kierowca powinien zwrócić uwagę. Dr Eberhard Meissner z firmy Johnson Controls, największego na świecie producenta kwasowo-ołowiowych akumulatorów samochodowych, odpowiada na cztery często zadawane pytania, abyś ty i twój samochód mogli przetrwać zimę bez niespodzianek. 

1. Dlaczego trudniej jest uruchomić samochód w zimie?     

Z powodu niskich temperatur akumulatory zimą ładują się wolniej i dostarczają mniej energii. Poza tym silnik, zwłaszcza silnik diesla, potrzebuje więcej energii do rozruchu w niskich temperaturach. Ogrzewanie tylnej szyby, podgrzewane fotele i wentylatory zużywają większość energii wytwarzanej przez alternator, w związku z tym do ładowania akumulatora pozostaje mniej mocy, zwłaszcza w przypadku ruchu pojazdów z ciągłymi przerwami (tzw. stop and go).


2. W jaki sposób utrzymywać akumulator w dobrym stanie?     

W przypadku akumulatorów bezobsługowych, do których należą produkty marki VARTA®, nie ma konieczności dolewania wody. Istnieją również dodatkowe środki zapobiegawcze, które należy podjąć, aby zapewnić sprawność akumulatora, np.:
  • Oczyścić obudowę i klemy akumulatora ściereczką antystatyczną. Zapobiegnie to niepożądanym wyładowaniom elektrycznym, które mogą być spowodowane zanieczyszczeniami.
  • Zweryfikować solidność połączenia elektrycznego, sprawdzając klemy i dokręcając je w razie potrzeby.

3. Jeżeli już zdarzy się awaria, jaki jest prawidłowy sposób uruchamiania samochodu za pomocą kabli rozruchowych?     

Podczas uruchamiania samochodu z innego akumulatora trzy rzeczy są szczególnie ważne:


  • Zarówno akumulator w pojeździe sprawnym, jak i ten znajdujący się w samochodzie uruchamianym muszą mieć takie samo napięcie, dlatego należy sprawdzić etykietę. NIE WOLNO uruchamiać pojazdu wyposażonego w standardową 12V instalację elektryczną z pomocą ciężarówki z instalacją elektryczną o napięciu 24 V ani na odwrót.
  • Kable rozruchowe należy podłączyć w odpowiedniej kolejności.
  • Silnik pojazdu sprawnego musi być włączony przed włączeniem zapłonu w pojeździe uruchamianym, aby nie dopuścić do rozładowania akumulatora ładującego.

Uruchamianie samochodu z innego akumulatora:

    Zapłon musi być wyłączony w obu pojazdach.
  • Zacznij od podłączenia czerwonego kabla rozruchowego do dodatniego bieguna rozładowanego akumulatora.
  • Następnie podłącz drugi koniec czerwonego kabla rozruchowego do dodatniego bieguna sprawnego akumulatora.
  • Czarny kabel należy najpierw połączyć z ujemnym biegunem akumulatora ładującego.
  • Drugi koniec należy podłączyć do niepomalowanej powierzchni ramy w komorze silnika pojazdu uruchamianego.
  • Uruchom silnik sprawnego pojazdu.
  • Ważne jest, aby kable nie biegły w pobliżu wentylatora ani pasa wentylatora.
  • Silnik w samochodzie z rozładowanym akumulatorem uruchamiamy dopiero po zapaleniu silnika pojazdu sprawnego.
  • Po uruchomieniu pojazdu odłącz kable w odwrotnej kolejności niż zostały podłączone.
Pamiętaj: Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, które można znaleźć w instrukcji obsługi. Jeśli producent zapewnił w pojeździe specjalny dodatni lub ujemny słupek zaciskowy, należy z niego skorzystać.
   
4. Jak przygotować samochód na zimę?     


Oprócz corocznych kontroli świateł i opon należy sprawdzać także stan akumulatora. Wiele warsztatów, sklepów z częściami oferuje możliwość sprawdzenia stanu akumulatora - czasem bezpłatnie. Gdy zajdzie potrzeba wymiany akumulatora, dostępne są rozwiązania, które czynią ten proces łatwym. Po prostu odwiedź stronę http://www.varta-automotive.pl/,aby znaleźć odpowiedni akumulator do twojego samochodu, podając tylko kilka informacji. Warsztaty niezależne i autoryzowane, a także sklepy z częściami również mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniego akumulatora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz