poniedziałek, 19 maja 2014

Akumulator zbudowany z węgla (materiał video)

Ryden Dual Carbon Battery to akumulator zbudowany z wykorzystaniem węgla, zamiast metali ciężkich takich jak  nikiel czy kobalt. Akumulator został opracowany przez Power Japan Plus.  Producentem akumulatora informuje, że może on z powodzeniem znaleść zastosowanie także do rozruchu silników samochowowych spalinowych oraz być użyty w pojazdach hybrydowych i elektrycznych. Bardzo istotną zaletą akumulatora Ryden, jest bardzo krótki czas ładowania, można go naładować 20-krotnie szybciej niż akumulatory litowo-jonowe. 


Akumulator zaprojektował profesor Tatsumi Ishiharę z Uniwersytetu Kyushu, ładuje się się w ciągu 12 minut i co również warto podkreślić, nie grzeje się dzięki czemu nie ma ryzyka wybuchu pożaru w razie wypadku, więc nie wymaga chłodzenia. Cenowo może okazać się bardzo konkurencyjny. Węgiel wykorzystywany do produkcji tego akumulator, jest węglem organicznym - pochodzącym z bawełny, dzięki czemu może zostać łatwo poddany recyklingowi.

Wisienką na torcie jest informacja od producenta, który zapewnia że nowy akumulatory wytrzyma 3000 cykli (za cykl poczytuje się rozładowanie i naładowanie), a dzięki zastosowanym technologiom akumulator może zostać całkowicie rozładowany, bez ryzyka jakichkolwiek uszkodzeń - w odróżnieniu od akumulatorów litowo-jonowych.

Firma Power Japan Plus do końca 2014 roku, będzie wstanie oferować masową produkcję nowych akumulatorów, które znajdą zastosowanie w specjalnych urządzeniach np. medycznych. Japońska firma postanowiła nie produkować samodzielnie akumulatorów samochodowych na podstawie tej technologii, zamierza sprzedawać licencje na ich produkcję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz